Naslov
Dobrovoljno vatrogasno društvo Muć osnovano je 1979. godine. Kako na ovom dijelu Dalmatinske zagore nije bilo nikakvog subjekta koji se bavio zaštitim od požara javila se potreba za osnivanjem DVD-a. Pa je tako dana 03.03.1979. održana osnivačka Skupština društva za prvog predsjednika izabran je gospodin Ante Kurobasa.U početni rad društva uključeno je 39 članova koje se paralelno osposobljavalo i uvježbavalo za borbu protiv požara. Od samih početaka pa do današnjih dana kroz društvo je prošlo 273 člana. Tijekom osamdesetih uz obavljanje svojih redovitih zadaća na svome području sudjelovali smo i na svim većim požarima širom Dalmacije. Uz operativni rad puno se pažnje posvetilo i na rad s mladima, pa tako valja istaknuti da su članovi našeg društva izlazili na sva vatrogasna natjecanja na kojima su postigli zapažene rezultate. Odlične uspjehe postizale su ekipe muških i ženskih pionira koje su na većini natjecanja na kojima su nastupale zauzimale jedno od prva tri mjesta.

Nažalost početkom Domovinskog rata rad s mladima pao je u drugi plan a da ne kažemo da je polako izumirao. Prvo vozilo DVD je dobio od vatrogasne brigade Split to je bio TAM 5000, nakon toga 1984 godine sredstvima Vatrogasnog saveza kupljeno je novo vozilo za prijevoz ljudstva i opreme popularni „tamić“ Godinu dana kasnije DVD Mladost nam donira cisternu marke Tam, a DVD Žrnovnica također nam donira navalno vozilo marke Tam koje i do dana današnjeg vjerno služi za obavljane vatrogasnih zadaća. Početkom Domovinskog rata sva tehnika i dio ljudstva stavljeni su na raspolaganje za obranu domovine. Vozila i ostala tehnika uz intervencije su se koristili i za prijevoz pitke vode do crta bojišnice. U Domovinski rat uključilom se više desetaka članova društva od kojig su živote za domovinu dali pok. Ivica Topić i pok Ante Grubišić, a kao civilna žrtva rata stradao je mladi član pok Jura Blžević. Posljedice rata bile su pogubne, a jedan osd najvećih problema je uništenje većine opreme i vozila Završetkom rata situacija se ne popravlja vozila se ne obnavljaju a lokalna samouprava ne nalazi financujaka sredstva kako bi omogućila barem donekle financiranje DVD-a. Tek krajem devedesetih počinje uzlazna putanja DVD-a. Vozila se dovode u operativno stanje, dolazi do priliva novog mlađeg članstva. Početkom 2000. godine dobivamo i nove prostorije od Općine u društvrnome domu, organizirana je edukacija za nove članove, nabavlja se i oprema. Uzlazna putanja društva nastavlja se i do današnjih dana. DVD danas ima 103 člana od kojih je 40.ak operativnih koji su obučeni i pripremljeni za vatrogasni poziv. Od vozila posjeduje zapovjedno,autocisternu.navalno i dva šumska vozila.

Valja istaknuti da se na našem području nalazi najveća šuma crnog bora u Hrvatskoj koju DVD Muć sve ove godine uspješno čuva Nadamo se da će se DVD Muć i u budućnosti nastaviti razvijati po zadanim stanadrdima na zadovoljstvo cjelokupne uže i šire zajednice.